• Perpa Ticaret Merkezi A Blok Kat: 9 No:1134 ŞİŞLİ/İSTANBUL

Patent Koruma Süresi

İncelemeli Patent Tescilinin koruma süresi; Patent başvuru tarihinden itibaren 20 yıl olarak korunur.

İncelemesiz Patent Tescilinin koruma süresi ise 7 yıl ‘dır. İncelemesiz Patent olarak alınan buluşun İnceleme talebinin 7 yıllık süre içinde yapılması ile inceleme sonucunda patent verilmesine kesin olarak karar verilmesi durumunda, patentin süresi başvuru tarihinden itibaren 20 yıl olarak tamamlanmaktadır.patent-koruma-suresi

Patent Tescilinin yıllık periyodik olarak Sicil Kayıt İşlemi Ücretlerinin ödenmesi gerekmektedir. Periyodik olarak her yıl, başvuru tarihinden itibaren  6 ay öncesinde başlayan her hangi bir tarihte Sicil Kayıt İşlem Ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

Bu sürenin kaçırılması halinde Patent tescil sahiplerine 6 aylık ek süre tanınmaktadır. Bu sürenin de kaçırılması durumunda, tescil sahipleri Mücbir Sebep başvurusunda bulunabilmektedir.

Türk Patent Enstitüsü, Yıllık Sicil Ücretinin ödenmemesine ilişkin öne sürülen bu Mücbir Sebebi kabul etmesi durumunda, ilgili cezalı ücretler ödenmektedir ve patentin varlığı devam ettirilmektedir. Aksi takdirde Patent Tescili Belgesi hükümsüz kılınır.