• Perpa Ticaret Merkezi A Blok Kat: 9 No:1134 ŞİŞLİ/İSTANBUL

Marka Tescili

Marka Tescili; markalaşma konusunda en önemli adım olan marka tescili konusunda Türkiye’ nin tek yetkili resmi kurumu Türk Patent Enstitüsü’dür.

Marka Tescili ve Markalaşma; marka, üretilen ürünler yada verilen hizmetler üzerinde (tabela da dahil olmak üzere her türlü iş evrakında) kullanılan işaretlerin tescili işlemine denmektedir. Yani genellikle marka; sözcükler, şekiller (logolar), harfler ve sayılardan oluşmaktadır. Tescili yapılacak olan marka ile aynı yada ayırt edilemeyecek derecede benzer olan bir markayı araştırma, sorgulama ve değerlendirme işlemi önemli ve profesyonellik gerektiren bir durumdur.marka-tescil-ve-tescili

Sorgulama sonucunda tescil işlemine engel olabilecek bir marka ile yada reddi gerektiren mutlak nedenle/nedenlerle (red için diğer kriterler) karşılaşılmaması durumunda marka tescili için başvuruda bulunabilir.

Marka Tescili; marka tescili işleminde, marka ön araştırması ve tescili işleminin uygun olup olmadığı değerlendirmesi marka tescili işleminin en önemli başlangıç aşamasıdır. Bu işlemin profesyonel, tecrübeli ve deneyimli bir vekil firma tarafından yapılması oldukça önem arz etmektedir.

Çünkü, başlangıcında iyi analiz edilmemiş olan yada edilemeyen marka / markaların aylar sonra TPE tarafından reddedilmesi, marka tescili başvurusunda bulunan firmaları çok sıkıntılı bir duruma düşürebilmektedir. Böyle istenmeyen bir durum, hem zaman, hemde maddi açıdan marka tescili için başvuruda bulunan firmaların büyük maddi ve manevi kayıplar yaşamasına neden olabilmektedir.

Marka İlanı; tescili talep edilen markanın başvuru aşamasından yaklaşık 5-6 ay sonra, marka tescili’nin uygun görülmesi halinde üç (3) ay süreliğine 3. (üçüncü) şahısların dikkatine olacak şekilde resmi ilan yapılır.

Markanın Kabulü (Tescili); İlan süresi (askı süresi) içerisinde itiraz gelmemiş olan markaların tescili için yapılan başvurusu kabul edilerek şayet varsa tescil başvuru dosyasında eksik olan evrakların tamamlanması ile birlikte marka tescili (belgelendirme) ücretinin ödenmesi koşuluyla marka tescili kesinlik kazanarak Tescil Belgesi düzenlenir. Böylelikle marka koruma altına alınmış olur.