• Perpa Ticaret Merkezi A Blok Kat: 9 No:1134 ŞİŞLİ/İSTANBUL

Marka Araştırma ve Sorgulama

Marka Araştırma ve Sorgulama işlemleri direkt olarak TPE’nin araştırma sayfasından http://online.tpe.gov.tr/ gerçekleştirilebilmektedir. Ancak, marka araştırması, sorgulaması ve sonucunda tescil edilebilirliğinin değerlendirilmesi oldukça uzmanlık isteyen bir konudur. Çünkü yapacağınız araştırma ve sorgulama, sadece benzerlik araştırması niteliği taşıyacaktır.marka-arastirma-ve-sorgulama

Sorgulama ve araştırma esnasında, sorguladığınız marka ile aynı veya ayırt edilemeyecek derecede benzer marka yada markalarla karşılaşabilirsiniz. Önemli olan bu markalardan hangisinin, sizin araştırdığınız ve sorguladığınız marka ile benzerlik gösterip göstermediği ve karşınıza çıkan markanın son durumunun ne  durumda olduğudur. (Yani, koruma altında mı? Yoksa geçersiz bir dosya mı?) Bu benzerlik araştırması, markanın tescil edilebilme kriterlerinden sadece bir tanesini temsil etmektedir. Mutlak red için başka nedenlerin de bulunduğunu ayrıca belirtmek isteriz.

Yukarıda bahsi geçen detaylar doğrultusunda markanızın uzmanlarımız tarafından araştırılması ve sorgulanması yapılarak size rapor edilmesini istiyorsanız, Marka Araştırma Formunu eksiksiz bir şekilde doldurarak bize iletebilirsiniz. Talebiniz uzmanlarımız tarafından bir değerlendirmeden geçirilerek, konu ile ilgili tarafınıza en kısa sürede dönüş yapılacaktır.