• Perpa Ticaret Merkezi A Blok Kat: 9 No:1134 ŞİŞLİ/İSTANBUL

Markada Uluslararası Tescil

Ülkemiz 01.01.1999 tarihinde, Markaların Uluslararası Tesciline ilişkin Madrid Protokolü ‘ne imza atmıştır. Uluslararası tescil sistemi yurt dışında pazar payı olan firmalara çok büyük avantajlar sağlamaktadır. Sistemin en önemli avantajları; Tek bir dil kullanarak ve tekbir ücret ödemek koşuluyla yapılacak olan bir uluslararası başvuruyla 97 dünya ülkesinde marka tescil imkanı sağlanmıştır.markada-uluslararasi-tescil

UNUTMAYIN !

İhracat yapmış olduğunuz ülkelerde tanıtmış olduğunuz marka/markaları, kendi ülkelerinde tescil ettirmek isteyecek fırsatçı firmalar olabilir. Ya da, Türkiye’de aynı sektörde faaliyet gösteren ihracatçı rakip bir firma, sizin on milyarlar, yüz milyarlar feda ederek yapmış olduğunuz reklam ve tanıtım sonucu belirli bir noktaya getirmiş olduğunuz ismi (markayı) kullanarak hazıra konabilir ve tescil ettirebilir. Böyle bir olay sonucu mahkeme kararı mallarınıza gümrüklerde el konulma riski mevcuttur.

Bu tip olayların vuku bulması halinde, söz konusu marka üzerinde gerçek hak sahibi olduğunuzu yetkili mercilere veya yargıya ispat etmek, hem zaman, hem de maddi ve manevi açıdan büyük kayıplar demektir.

Uluslararası platformda markanızın tescilinin yapılabilmesi için, önce menşei ülkede, yani Türkiye’de markanızın tescilli olması yada tescil için başvuru yapılması zorunludur.