• Perpa Ticaret Merkezi A Blok Kat: 9 No:1134 ŞİŞLİ/İSTANBUL

Endüstriyel Tasarımda Uluslararası Tescili

Endüstriyel Tasarımda Uluslararası Tescili Lahey Anlaşması Cenevre Metnine göre; 01/01/2005 tarihinden itibaren Türkiye’de de uygulamaya geçmiştir.

Bu anlaşmaya Türkiye dahil 24 ülke üyedir. Diğer uluslararası ya da bölgesel başvurularda da olduğu gibi tek bir başvuru ile seçilen ülkelerde endüstriyel tasarım tescili ile koruma sağlamak mümkün olabilmektedir.uluslararasi-endustriyel-tasarim-tescili

Böylece her ülkeden vekil bulunması, evrak hazırlanması, ülkenin para birimine göre para ödenmesi ve tercümelerin yapılması gibi işlemlerin yapılmaması gibi büyük avantajlar sağlamaktadır.

Lahey Anlaşmasına göre yapılacak uluslararası işlemlerdeki yetkili kuruluş WIPO ‘dur. Uluslararası başvuruda da Ulusal Başvuruda olduğu gibi yayın erteleme ve Rüçhan Hakkı talepleri yapılabileceği gibi, birden fazla tasarım ile çoklu başvuruda yapılabilir.

Görsel anlatımlar yayın erteleme yada hemen yayın talebinde bulunmaması durumunda uluslararası tescil tarihinden 6 ay sonra Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) tarafından Uluslararası Tasarım Bülteninde yayınlanır.

Uluslararası başvuru ile koruma talep edilen ülkeler arasında Türkiye ’nin de yer alması durumunda Türk Patent Enstitüsü (TPE) tescili talep edilen tasarımlara ilişkin sadece bibliyografik bilgileri (başvuru sahibi, tasarımcı,vs.) Tasarım Bülteninde yayınlar.

Tasarımlara ait görsel anlatımlara Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) web sitesinden veya Türk Patent Enstitüsü’nün (TPE) resmi internet sitesinde yer alan linkler aracılığıyla ulaşılabilir. Uluslararası başvurulara ilişkin şekli inceleme Uluslararası Ofis tarafından yapılmaktadır.

Bununla beraber, yapılan uluslararası başvuru ile koruma talep edilen ülkelerden inceleme ofisi statüsünde olanlar başvuruda yer alan tasarımlara ilişkin yenilik ve ayırt edicilik araştırması yapmaktadır. Görsel anlatımların uluslararası bültende yayınlanmasının ardından yapılacak itiraz işlemleri Ulusal Ofisler nezdinde yürütülür.

Avrupa Birliği’ nin anlaşmaya taraf olması ile birlikte A.B. ülkelerinin tamamından tasarım koruması elde etmek mümkündür.